Warzywa w diecie – jak dużo?

Warzywa w diecie – jak dużo?

Odpowiednio zbilansowana dieta, wraz z aktywnością fizyczną, jest podstawą zdrowego trybu życia, dobrego samopoczucia i atrakcyjnej sylwetki. Nie od dziś wiadomo, że ważnym składnikiem codziennej diety powinny być warzywa i owoce stanowiące główne źródło witamin, składników mineralnych oraz naturalnych antyoksydantów. Jak dużo warzyw powinno znaleźć się w diecie? O tym w poniższym wpisie.

Co to jest zbilansowana dieta?

Zbilansowaną dietą nazywamy sposób żywienia, który dostarcza naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Zasady zbilansowanej diety określa tak zwana Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Jedną z kluczowych zasad zbilansowanej diety jest spożywanie pięciu posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Tak wygląda teoria, ale jak zastosować ją w praktyce, kiedy tempo życia jest bardzo wysokie i trudno trzymać się stałych godzin posiłków, a tym bardziej samodzielnie przygotowywać pełnowartościowe potrawy? Rozwiązaniem może być tzw. dieta pudełkowa, czyli catering dietetyczny obejmujący całodniowe wyżywienie z dostawą pod wskazany adres. Dieta  Kukuła Healthy Food obejmuje pięć odpowiednio zbilansowanych posiłków na cały dzień, przygotowanych ze świeżych produktów pochodzących od sprawdzonych, zaufanych dostawców.

Ile warzyw i owoców powinniśmy spożywać dziennie?

Według aktualnych wytycznych powinny warzywa i owoce stanowić podstawę naszej diety. Ważne jest zachowanie proporcji między spożywanymi warzywami i owocami. 3/4 do 1/4 na korzyść warzyw. Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje, by codziennie na naszym stole znalazło się minimum 400 gramów warzyw i owoców podzielonych na 5 porcji. Pozwoli nam to utrzymać dobrą formę i ograniczy ryzyko rozwoju wielu chorób, szczególnie chorób układu krążenia takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Zwiększenie udziału warzyw w diecie można rozpocząć np. od zamówienia cateringu dietetycznego w Kukuła Healthy Food. W ofercie firmy znajduje się kilkanaście diet do wyboru, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje diet wegetariańskich i wegańskich, bezglutenowych, ketogenicznych czy diet dla osób aktywnych. Jeśli nie znajdziesz diety, która spełnia Twoje wymagania, istnieje możliwość opracowania diety indywidualnej uwzględniającej ilość posiłków, rodzaj produktów, wykluczenia, kaloryczność i rozkład makroskładników w diecie.

Posted on