Kawa na diecie - pić czy nie?

Kawa na diecie - pić czy nie?

Kawa - aromatyczny napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka, choć są i tacy, którym filiżanka tego naparu towarzyszy o każdej porze dnia. Cenimy ją przede wszystkim za jej działanie pobudzające. Nie każdy jednak wie, że picie kawy niesie za sobą dużo więcej zalet. Naukowcy są zgodni co do  jej wielu prozdrowotnych właściwości. Okazuje się bowiem, że ten napój o ciemnej barwie i zniewalającym aromacie poprawia krążenie krwi, jest źródłem antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki, zmniejsza ryzyko depresji, ma pozytywny wpływ na wątrobę czy chroni przed ryzykiem kilku nowotworów. To tylko niektóre z wielu zalet picia kawy.

Kawa na diecie odchudzającej

A co z piciem kawy podczas diety redukcyjnej? Należy ją całkowicie wyeliminować czy wręcz przeciwnie? Na początku warto przyjrzeć się kaloryczności kawy. 100 ml naparu zawiera około 2 kcal co daje jedynie 4 kcal na standardowej wielkości kubek. Mowa tu oczywiście o kawie bez dodatku mleka i cukru dlatego też na diecie redukcyjnej warto zrezygnować z latte czy flat white na rzecz niesłodzonej americano lub espresso. Niska kaloryczność kawy to nie jedyne jej zalety w kontekście odchudzania. Zawiera ona kofeinę o udowodnionych właściwościach odchudzających. Zwiększa ona tempo przemiany materii, a co za tym idzie wspiera spalanie tłuszczu.

Zalety picia kawy na pozostałych dietach

Picie kawy zaleca się także dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia i uprawiających sporty siłowe. Warto wspomóc się espresso przed intensywnym treningiem, ponieważ kawa pozwala zredukować przykre skutki wysiłku, takie jak bóle mięśni, a także zwiększa wytrzymałość fizyczną. Warto łączyć ją z cateringiem dietetycznym dzięki czemu posiłki oprócz tego, że będą doskonale zbilansowane dodatkowo zmniejszą uczucie zmęczenia. Ze względu na pozytywny wpływ kawy na stan wątroby, serca, układ nerwowy oraz na zawartość prozdrowotnych substancji, takich jak witaminy B2, B3, B5 oraz składniki mineralne w postaci manganu, potasu i magnezu picie kawy zalecane jest właściwie podczas prawie wszystkich rodzajów diet.

Posted on