Jak radzić sobie z żywieniem przy celiakii?

Jak radzić sobie z żywieniem przy celiakii?

Celiakia, nazywana również chorobą trzewną, jest schorzeniem autoimmunologicznym, które objawia się zaburzeniami wchłaniania spowodowanymi przewlekłymi stanami zapalnymi błony śluzowej jelita cienkiego. Czynnikiem, który je wywołuje jest gluten. Dlatego właśnie podstawową metodą leczenia zalecaną pacjentom z celiakią jest dieta bezglutenowa.

Najważniejsze zasady, jakimi powinny się kierować osoby zobowiązane do przestrzegania diety bezglutenowej, można ująć w kilku punktach:

  1. Należy wykluczyć z diety wszystkie produkty spożywcze zawierające gluten – nawet w śladowych ilościach.
  2. Przed zakupieniem żywności należy szczegółowo przeanalizować skład każdego produktu, aby upewnić się, że nie zawiera glutenu.
  3. Kiedy na opakowaniu artykułu spożywczego widnieje informacja, że zawiera białko roślinne lub błonnik roślinny niewiadomego pochodzenia, lepiej zrezygnować z zakupu.
  4. Nawet podczas kupowania stale tych samych produktów lepiej regularnie sprawdzać ich skład, ponieważ producenci mogą dokonać zmian receptury.
  5. Warto wyczulić się na zawarte na opakowaniach oznaczenia typu „może zawierać śladowe ilości glutenu” lub „w zakładzie pakowane są produkty zawierające gluten” i unikać spożywania tak opisanej żywności.

Jakie rozwiązania dla chorych na celiakię są najlepsze?

Wiele osób, które dotknęła celiakia, decyduje się na zamówienie indywidualnie dopasowanego cateringu dietetycznego. Takie rozwiązanie daje pewność, że dostarczane do organizmu posiłki będą spełniać wymagania diety bezglutenowej. Musimy podkreślić, że dieta niezawierająca glutenu nie musi być nudna. Można znaleźć w niej wiele zbóż wolnych od glutenu takich jak ryż, kukurydza, gryka, proso i szarłat. Dzięki nim dania mogą zawierać pieczywo i makarony (wykonane z mąki ryżowej, kukurydzianej, gryczanej lub ziemniaczanej), a także płatki kukurydziane i ryżowe, tapiokę, kaszę gryczaną, ryż biały i brązowy oraz wafle ryżowe.

Niezwykle ważne jest, aby wybierać produkty od sprawdzonych producentów i dzięki temu mieć pewność, że przy wyrobie artykułów nie był wykorzystywany gluten.

Posted on