Fakty i mity na temat soli

Fakty i mity na temat soli

Sól to artykuł spożywczy, który jest niemal czystym chlorkiem sodu. Soli używa się jako wzmacniacza smaku, a także naturalnego konserwantu do wielu różnych potraw. Wiele osób nie wyobraża sobie nieosolenia wody do ziemniaków, makaronu bądź ryżu. Jednak jej nadmiar nie jest zdrowy dla organizmu. W Internecie funkcjonuje wiele nieprawdziwych informacji na temat soli, jej oddziaływania na zdrowie człowieka, a także wpływu na smak potraw. Przekonaj się, co jest faktem, a co mitem.

Produkty bogate w sól nie muszą mieć słonego smaku – fakt

Produkty zawierające dużą ilość soli nie muszą smakować bardzo słono. Pomieszanie jej z innymi przyprawami, takimi jak kumin, czy curry lub uzupełnienie dania cukrem maskuje słony smak. Przed zjedzeniem gotowego produktu lub kupieniem jakiegoś składnika do przyrządzenia dania należy przeczytać jego skład. To właśnie w nim powinny zostać podane makroskładniki, zawartość soli, cukrów, węglowodanów oraz tłuszczy. Dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia i wykluczania z diety produktów wysoko przetworzonych poprawić może się także funkcjonowanie organizmu i samopoczucie.

Jedzenie bez soli nie ma smaku – mit

Wiele osób uważa, że sól jest składnikiem, który odpowiada za smaczność dania. Warto jednak wiedzieć, że ograniczenie jej ilości sprawia, że zwiększa się zakres wyczuwania innych smaków. To z kolei przekłada się na radość z jedzenia. Oferowany przez nas catering dietetyczny posiada zbilansowane posiłki z ograniczoną ilością soli. Oprócz tego, że są zdrowe i pożywne, posiadają także bogactwo smaków. To sprawia, że dieta jest zrównoważona, a każdy kolejny dzień jest nowym doznaniem dla kubków smakowych.

Istnieje zdrowsza wersja soli – fakt

Chlorek sodu, czyli sól sodowa bez względu na źródło pochodzenia ma takie same właściwości. Bez znaczenia jest więc fakt, czy jest to tradycyjna sól kuchenna, czy morski lub himalajski odpowiednik. Jedyna różnica pojawia się w spożywczej soli potasowej, która jest mieszanką soli z chlorkiem potasu. Chlorek sodu zwiększa ciśnienie tętnicze, a potas je zmniejsza,  ma korzystniejszy wpływa na zdrowie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób chorujących na nadciśnienie.

Posted on