Dlaczego tłuszcz jest ważny podczas diety?

Dlaczego tłuszcz jest ważny podczas diety?

Wiele osób pragnących schudnąć wciąż powtarza szkodliwy mit, że nie mogą one spożywać tłuszczy. To nieprawda! Tłuszcze są ważnym elementem w codziennej diecie. Warto jednak dowiedzieć się, które z nich należy spożywać, a które lepiej ograniczyć. Zapraszamy do lektury!

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone znajdziemy w mięsie, przetworach mlecznych, tłuszczu kokosowym i palmowym. Są one odpowiedzialne między innymi za regulację wydzielania hormonów i działanie układu odpornościowego. Nie powinno ich się jednak spożywać w nadmiarze, gdyż mają negatywny wpływ na poziom cholesterolu i powstawanie skrzepów we krwi. Tłuszcze nienasycone powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi w postaci chudego mięsa i nabiału.

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone dzielimy na jedno- i wielonasycone. Znajdziemy je w orzechach, oleju rzepakowym, oliwie, pestkach i nasionach, awokado i rybach morskich – nie bez powodu składniki te często spotyka się w dietach pudełkowych. Tłuszcze te są odpowiedzialne za krzepliwość krwi, a ich spożywanie, zamiast tłuszczów nasyconych, jest korzystne dla serca. Ich spożywanie wpływa na lepszą regenerację naskórka, mają też właściwości przeciwzapalne. Działają zbawiennie na układ nerwowy, a także inteligencję. Tłuszcze te uczestniczą też w procesie przyswajania witamin A, D, E i K.

Unikaj tłuszczu „trans”!

Tłuszcz, którego zdecydowanie powinno się unikać, to tłuszcz „trans”. Powstaje on m.in. przy utwardzaniu tłuszczów nienasyconych, na przykład podczas produkcji margaryny, lecz może powstawać też podczas podgrzewania olejów roślinnych (zwłaszcza zimnotłoczonych) w wysokich temperaturach. Dlatego ten typ oleju zalecany jest tylko do przygotowywania dań na zimno, np. do sałatek. Margaryny z kolei używa się do pieczenia ciast i produkcji przekąsek (które i tak są niezdrowe, ze względu na wysoką zawartość cukru). Tłuszcz „trans”  jest jednym z czynników wpływających na rozwój miażdżycy i raka, a także innych chorób cywilizacyjnych. Przez wielu naukowców nazywany jest „cichym zabójcą”. Tłuszcze „trans” w składzie produktów kryją się pod opisem „utwardzony olej roślinny”.

Posted on