Czy odpowiednia dieta pomaga w leczeniu tarczycy?

Czy odpowiednia dieta pomaga w leczeniu tarczycy?

Choć leczenie chorób związanych z nieprawidłową pracą tarczycy nie obejdzie się bez wprowadzenia środków farmakologicznych, zmiana diety może w sposób naturalny pozytywnie wspomóc proces medyczny. Przestrzeganie odpowiednich nawyków żywieniowych może bowiem przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Badania wykazują, że odpowiednia dieta ma wpływ na działanie przepisanych leków. Warto więc zapoznać się ze składnikami, które wspomogą terapię i zapoznać się z tymi o negatywnym wpływie na gruczoł tarczowy.

Dieta przy nadczynności tarczycy

Każda osoba, u której stwierdzono problemy z tarczycą, musi mieć świadomość tego, jakie dokładnie schorzenie zostało u niej zdiagnozowane. Dieta wspomagająca leczenie nadczynności tarczycy będzie się diametralnie różnić od nawyków żywieniowych, jakie powinna wyrobić w sobie osoba chora na niedoczynność tarczycy.

Osoba zmagająca się z nadczynnością tarczycy w pierwszej kolejności powinna ograniczyć w swojej diecie dzienną dawkę spożywanego jodu. To pierwiastek, którego nadmiar może prowadzić do nadmiernej produkcji tyroksyny. Warto więc przyprawiać przyrządzane potrawy solą niejodowaną. Przy nadmiernej pracy gruczołu tarczowego warto spożywać także dużo owoców i orzechów. Przy okazji imprez rodzinnych lepiej jest sięgnąć po wino czy piwo niż po alkohole wysokoprocentowe.

Jeśli chodzi o produkty, których należy unikać, nadczynność tarczycy wiąże się z radykalnym ograniczeniem warzyw kapustnych. Zastąpić je można szpinakiem, fasolą, soczewicą czy ciecierzycą, które bogate są w usprawniające proces zmniejszenia produkcji hormonów selen i żelazo.

Dieta przy niedoczynności tarczycy

Aby usprawnić przemianę enzymatyczną hormonów tarczycowych, dieta przy niedoczynność tarczycy powinna przede wszystkim bazować na produktach lekkostrawnych. Zaleca się unikanie ciężkich potraw smażonych i fast foodów. Z diety dobrze jest wyeliminować także słodycze. Warto sięgać także po chude, ale bogate w białko mięsa, takie jak kurczak, wołowina czy cielęcina.

Posted on