Czy cukier jest zdrowy?

Czy cukier jest zdrowy?

Cukier otrzymuje się z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. W naukach o żywieniu sacharozę zalicza się do cukrów prostych, ze względu na bardzo szybkie jej trawienie i wchłanianie. Pod względem budowy chemicznej należy do węglowodanów, czyli tak zwanych dwucukrów. Jest zbudowana z dwóch cząsteczek monocukrów – glukozy oraz fruktozy.

Jakie rodzaje cukru możemy wymienić?

  • cukry proste – wszystkie jednocukry (np. glukoza, fruktoza) i dwucukry (np. laktoza, sacharoza) występujące w produktach naturalnych bądź wytworzonych w sposób sztuczny;
  • węglowodany złożone – cukry o większych, bardziej złożonych cząsteczkach. Ich główne źródła to pieczywo, kasze, makarony oraz ryże;
  • wolne cukry – wszystkie cukry dodawane do jedzenia przez producenta, kucharza i konsumenta, a także cukry naturalnie występujące w miodzie, syropach lub sokach.

Czy cukier jest szkodliwy?

To nie sam cukier jest zły, a jego nadmiar. Można go znaleźć w większości dostępnej żywności i nie jest łatwo go ograniczać. Dlatego z pomocą przychodzi catering dietetyczny, dzięki któremu nie musimy martwić się o skład tego, co jemy. Wszystkie składniki zostają odpowiednio dobrane do potrzeb klienta i zbilansowane zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym, dzięki czemu skutecznie ogranicza się negatywny wpływ cukru na organizm.

Ponadto w cukrze nie ma żadnych witamin, dlatego określa się go mianem ,,pustych kalorii''. Naukowcy coraz częściej przekonują, że nadmierne spożywanie cukrów dodanych wiąże się z zachorowalnością na nowotwory i chorobę Alzheimera. Cukier przyspiesza starzenie komórek i pojawianie się zmarszczek.

Czym zastąpić cukier?

Zdecydowanie najlepiej, zamiast cukru wybrać inną naturalną substancję słodzącą, która oprócz słodyczy dostarczy wartościowych składników lub chociaż pozwoli zmniejszyć ilość spożytych kalorii. Jeśli bardzo brakuje nam słodkiego smaku możemy użyć w zastępstwie na przykład stewii, syropu klonowego, daktylowego, melasy, erytrytolu lub naturalnego miodu.

Posted on