W jaki sposób zapobiec efektowi jojo?

W jaki sposób zapobiec efektowi jojo?

Efekt jojo jest efektem błędów popełnianych podczas redukcji masy ciała. Wynika najczęściej z wprowadzenia licznych restrykcji pokarmowych i drastycznego obniżenia kaloryczności spożywanych posiłków w ciągu dnia. W nomenklaturze dietetycznej oznacza wahania masy ciała, które jest konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonego procesu odchudzania, a więc szybkiej utraty masy ciała i równie szybkiego powrotu do wagi wyjściowej. Co zrobić, by ustrzec się przed efektem jojo?

Odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne

Stosowanie niskokalorycznych diet nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości energii ani makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Po wielu tygodniach czy miesiącach utrzymywania reżimu może dojść do zaburzenia hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości, czyli leptyny i greliny. Naturalną odpowiedzią organizmu jest domaganie się energii z pożywienia, w związku z czym wszelkie restrykcje skazane są na niepowodzenie, a utracone kilogramy powracają. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o odpowiednią kaloryczność posiłków. W obliczeniu zapotrzebowania kalorycznego pomoże kalkulator dostępny na naszej stronie, natomiast w codziennym przygotowywaniu posiłków zgodnie z tym zapotrzebowaniem aplikacje lub – opcja dla zabieganych – catering dietetyczny.

Redukcja? Tak, ale racjonalna!

Zalecamy, by mieć na uwadze to, że odchudzanie się to proces. Nadwyżka kilogramów gromadziła się przez określony czas i nie da się jej zredukować w tydzień lub dwa. Zdrowa, racjonalna redukcja masy ciała zakłada deficyt około 15-20% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Nie obędzie się również bez zadbania o zbilansowane posiłki. Pełnowartościowe źródła białka, zdrowych tłuszczy i węglowodanów złożonych wsparte aktywnością fizyczną przyniosą oczekiwane efekty. Warto też pamiętać, że najlepszym sposobem na utrzymanie wagi po zakończeniu redukcji jest zadbanie o to, by zdrowe, racjonalne odżywianie stało się stylem życia, a nie tylko etapem prowadzącym do wymarzonej sylwetki, zakończonym tuż po osiągnięciu celu.

Posted on