Świeże warzywa kontra mrożonki - wady i zalety

Świeże warzywa kontra mrożonki - wady i zalety

Warzywa są podstawą każdej diety opartej na zdrowym jedzeniu. Są przede wszystkim źródłem wielu różnych witamin, minerałów oraz błonnika. Do tego są niskokaloryczne, co jest istotne zwłaszcza na redukcji, ponieważ umożliwiają przygotowanie objętościowych posiłków. Warto również podkreślić, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dziennie powinniśmy spożywać minimum 5 porcji (ok. 400 g) warzyw i owoców. Pozostaje jednak pytanie, czy istnieje duża różnica między spożywaniem świeżych warzyw, a tak zwanych mrożonek? Naturalnie w obu przypadkach można doszukać się plusów i minusów – dlatego warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Czy mrożone warzywa mają mniej wartości odżywczych?

Według powszechnego przekonania mrożone warzywa są uboższe w wartości odżywcze. Jest to prawda, ale tylko częściowo. Naturalnie najlepszym źródłem witamin i minerałów są warzywa świeżo zebrane w pełni sezonu, a proces mrożenia powoduje straty składników odżywczych. Warto jednak zaznaczyć, że przy prawidłowym zamrażaniu straty te są niewielkie – zwłaszcza porównując, że świeże warzywa po upływie kilku dni od zbiorów mogą tracić znacznie więcej wartości. Należy również wziąć pod uwagę rodzaje warzyw – niektóre bardzo dobrze będą znosiły proces mrożenia, inne natomiast nie powinny być trzymane w niskiej temperaturze (np. pomidory, ogórki).

Główną zaletą korzystania z mrożonych warzyw jest wygoda – nie trzeba obawiać się, że dane produkty szybko się zepsują, a do tego są zawsze pod ręką. Jest to też dobra opcja, gdy mamy ochotę na warzywa sezonowe poza danym okresem. Co więcej, mrożenie zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i innych mikroorganizmów, co ogranicza możliwość zatrucia pokarmowego.

Główne zalety spożywania świeżych warzyw

Choć odnośnie do wartości odżywczych kwestia bywa sporna, tak świeże warzywa zdecydowanie zwyciężają pod względem smaku. Są przede wszystkim bardziej wyraziste i soczyste. Ponadto proces mrożenia często zmienia konsystencję warzyw – stają się mniej jędrne, a bardziej papkowate.

Jak zostało wspomniane, warzywa spożywane w pełni sezonu mają zazwyczaj najwięcej korzystnych wartości odżywczych, witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy. Wobec tego komponując nasze diety pudełkowe uwzględniamy zawsze sezonowe produkty, które mają najwięcej cennych składników. Co więcej, współpracujemy z zaufanymi dostawcami, dostarczającymi nam najświeższe warzywa – w taki sposób, aby zachowały jak najwięcej wartości.

Posted on