Po czym poznać, że dostarczamy organizmowi za mało kalorii?

Po czym poznać, że dostarczamy organizmowi za mało kalorii?

Większość osób przechodzących na catering dietetyczny zaczyna swoją przygodę od redukcji. I choć dieta redukcyjna polega przede wszystkim na ograniczaniu spożywanego jedzenia oraz dostarczaniu mniejszej ilości kalorii, to należy jednak pamiętać, że deficyt kaloryczny nie może być zbyt duży. Zbyt restrykcyjne podejście może prowadzić nie tylko do efektu jojo, ale również nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Można wymienić szereg charakterystycznych objawów, które sugerują, że organizmowi dostarczana jest zbyt mała pula kalorii.

Osoby, które spożywają zbyt mało jedzenia, odczuwają w głównej mierze permanentne zmęczenie, ciągły głód, a nawet zawroty głowy. Jest to zmęczenie zarówno na tle fizycznym (brak sił do wykonywania nawet najprostszych czynności), jak i psychicznym (brak skupienia oraz motywacji do działania). Głód towarzyszący w ciągu dnia może wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie i prowadzi do rozdrażnienia – przez co łatwiej takie osoby wyprowadzić z równowagi. Co więcej, mają wolniejszy czas reakcji oraz problemy ze snem, czego powodem jest nie dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów i innych składników odżywiających m.in. dla mózgu.

Warto dodać, że zbytnie zmniejszenie puli kalorii – wbrew pozorom – może prowadzić do gorszych efektów odchudzania, aniżeli mniej ograniczona (ale długotrwała) dieta. Nagły i drastyczny deficyt może w dużym stopniu spowolnić metabolizm, przez co waga na pewnym etapie stanie w miejscu. Po drugie, ludzie z natury mają zbyt słabą silną wolę. Większość osób na niskokalorycznej diecie wychodzi z założenia „wszystko albo nic". Niestety, przy zbyt ograniczonych posiłkach na pewnym etapie każdy się złamie, co często skutkuje całkowitym porzuceniem diety.

W jaki sposób przypilnować dzienne spożycie kalorii?

Bardzo trudno jest codziennie pilnować kaloryczność każdego posiłku, przez co różnica dostarczonych kalorii między jednym a drugim dniem może być nawet dwukrotna. Najprostszym sposobem zachowania tej samej puli każdego dnia jest skorzystanie z usług cateringu dietetycznego. Osoba korzystająca z diety pudełkowej może mieć pewność, że otrzyma pyszne i zdrowe posiłki, zgodnie z ustalonym wcześniej limitem kalorii. Co więcej, przy komponowaniu dań brana jest pod uwagę nie tylko kaloryczność, ale również proporcja makroskładników – aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Posted on