O czym może świadczyć wzdęty brzuch po jedzeniu?

Wzdęcia należą do najczęstszych problemów żołądkowo-jelitowych. Wynikają z nadmiernej ilości gazów jelitowych powstających podczas trawienia pokarmów oraz połykania powietrza podczas jedzenia. Objawiają się w różny sposób: uczuciem ucisku i pełności w brzuchu, zwiększonym obwodem w pasie czy nadmiernym wydzielaniem gazów. Wzdęcia są jednak bardzo subiektywnym odczuciem i nie muszą wynikać z obiektywnego zwiększenia się ilości gazów w jelitach. O czym może świadczyć wzdęty brzuch po jedzeniu?

Nieodpowiednia dieta

Wzdęty brzuch po jedzeniu może wynikać z nieodpowiedniej diety. Jego przyczyną mogą być nietolerancje i alergie pokarmowe. Do najczęściej występujących należą nietolerancja laktozy, glutenu, fruktozy i FODMAP (grupa łatwo fermentujących i słabo wchłanianych węglowodanów) oraz alergia na jajka. Niektóre produkty powodują wzdęcia u niemal każdej osoby. Mowa tu przede wszystkim o roślinach strączkowych, a także niektórych warzywach (kapuście, brukselce, brokułach, kalafiorze), owocach (jabłkach, gruszkach, śliwkach, brzoskwiniach) i serach pleśniowych. Jeśli chcesz uniknąć wzdęć, ale nie masz czasu na gotowanie odpowiednich posiłków, nasza dieta pudełkowa to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który zaproponuje Ci najodpowiedniejszy jadłospis, uwzględniający Twoje potrzeby i problemy zdrowotne.

Inne przyczyny wzdęć

Wzdęcia po jedzeniu mogą mieć wiele innych przyczyn niż nieodpowiednia dieta. Jedną z nich jest zbyt szybkie jedzenie. Podczas łapczywego spożywania posiłków dochodzi do połykania dużych ilości powietrza, które dostają się do jelit. Wzdęciom sprzyja także mówienie podczas przeżuwania pokarmu czy jedzenie na stojąco i w pozycji półleżącej. Poza tym wzdęcia mogą być objawem choroby, takiej jak zespół jelita drażliwego. Szacuje się, że dotyka ona nawet kilkanaście procent dorosłej populacji, ale większość osób jest niezdiagnozowana. Wzdęć doświadcza aż 60% osób cierpiących na tę chorobę. Jeśli oprócz wzdętego brzucha doświadczasz bólu w nadbrzuszu, uczucia dyskomfortu oraz naprzemiennej biegunki i zaparć, pilnie zgłoś się do lekarza gastrologa, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę.