Jak wygląda uzupełnianie białka w diecie wegetariańskiej?

Jak wygląda uzupełnianie białka w diecie wegetariańskiej?

Mięso jest przede wszystkim źródłem białka, niezbędnym dla prawidłowego rozwoju organizmu. Jednakże w przypadku diet wegetariańskich – gdzie mięso jest całkowicie wykluczane – należy wziąć pod uwagę, aby posiłki były szczególnie rozplanowane. Jest to istotne, aby zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości protein. Cateringi dietetyczne znają wiele sposobów na uzupełnienie białka dla wegetarianów, jednocześnie zachowując smakowitość potraw. Co więcej, należy podkreślić, że dobrze skomponowana dieta bez mięsa jest całkowicie bezpieczną opcją dla organizmu – nie grozi niedoborem makroskładników czy gorszym samopoczuciem.

Produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego

Nie tylko mięso jest głównym źródłem protein – równie dużą ilość dostarczają produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał. W tej kategorii największą ilością białka wyróżnia się twaróg (nawet do 20 gramów na 100 gramów produktu), a oprócz tego jogurt, mleko i inne produkty mleczne. Ponadto coraz częściej dostępne są one ze zwiększoną zawartością białka, co jest dużym ułatwieniem m.in. przy diecie wegetariańskiej.

Innym cennym źródłem białka, które w większości jest akceptowane przez wegetarianów, są jajka. Kurze jajo na 100 gramów zawiera ok. 12 gramów białka, z czego więcej dostarcza żółtko (ale przy tym jest bardziej kaloryczne i bogate w zdrowe tłuszcze). W zależności od przekonań oraz preferencji smakowych w diecie wegetariańskiej często dopuszczane są ryby i owoce morza. Ich spożywanie ma bardzo dobry wpływ na organizm – dzięki dużej zawartości protein i kwasów tłuszczowych. Dla przykładu dorsz na 100 gramów ma ok. 18 gramów białka, natomiast krewetki aż 24.

Proteiny w produktach roślinnych

Nie tylko pożywienie pochodzenia zwierzęcego jest bogate w białko. Istnieje również wiele produktów roślinnych, które dostarczają podobną ilość protein. Są to głównie rośliny strączkowe (np. fasola, ciecierzyca, groch), orzechy, zboża (przede wszystkim kasza). Dla urozmaicenia diety popularne w jadłospisie wegetariańskim są takie produkty jak:

  • seitan – ok. 28 g białka,
  • soja – ok. 34 g białka,
  • tofu – ok. 10 g białka.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym produkcie, który zawiera ogromną ilość białka i nie jest pochodzenia zwierzęcego. Są to płatki drożdżowe, które na 100 gramów mogą mieć do nawet 50 gramów protein. W związku z tym są doskonałą opcją zarówno dla wegetarianów, wegan, jak i osób, które dbają o dietę wysokobiałkową.

Posted on