Jak powinna wyglądać dieta redukcyjna u nastolatka?

Jak powinna wyglądać dieta redukcyjna u nastolatka?

Coraz więcej nastolatków zmaga się z nadwagą i otyłością. Dodatkowe kilogramy mają negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę. Utrudniają kontakty z rówieśnikami i przyczyniają się do rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2. Jak powinna wyglądać dieta redukcyjna dla nastolatka, aby dostarczała organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie pozwalała zrzucić wagę?

Zapotrzebowanie kaloryczne nastolatka

Organizm nastolatka intensywnie się rozwija i potrzebuje kompletu składników odżywczych. Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne młodych osób zależy przede wszystkim od płci oraz masy ciała. Można je obliczyć, korzystając z następujących wzorów:

  • Chłopcy: 310,2 + 63,3 x masa ciała [kg] – 0,263 x masa ciała2.
  • Dziewczęta: 263,4 + 65,3 x masa ciała [kg] – 0,454 x masa ciała2.

Duży wpływ na zapotrzebowanie kaloryczne ma aktywność fizyczna. Jak podaje publikacja „Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie”, chłopiec w wieku 13-15 lat o masie ciała 54 kg, który niewiele się rusza, potrzebuje 2600 kcal. Ten sam nastolatek, który intensywnie ćwiczy, powinien z kolei spożywać aż 3450 kcal.

Aby osiągnąć efekt spadku wagi, niezbędny jest deficyt kaloryczny. Nie powinien on przekraczać 500 kcal. Ze względu na możliwość łatwego rozregulowania metabolizmu kaloryczność diety redukcyjnej dla nastolatka najlepiej skonsultować z dietetykiem. Dobrym sposobem na to, aby młoda osoba spożywała każdego dnia dokładnie określoną liczbę kalorii, jest dieta pudełkowa. Przygotowywane przez nas zestawy posiłków zawsze mają dokładnie tyle kalorii, ile powinny, dzięki czemu nie ma ryzyka, że nastolatek zje za dużo lub za mało.

Jak powinien wyglądać jadłospis nastolatka?

W jadłospisie nastolatka należy zadbać o różnorodność. W każdym posiłku powinny znaleźć się produkty dostarczające białko, węglowodany i tłuszcze. Podstawą diety są produkty wielozbożowe zawierające węglowodany złożone. Najlepsze źródła białka to chude mięso i nabiał, jajka i wędliny. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa oraz dodatek tłuszczowy, najlepiej w postaci masła lub oliwy. Ważna jest również aktywność fizyczna, która w połączeniu z dietą zapewni skuteczną utratę wagi.

Posted on