Czy dieta może pomóc zwalczyć zgagę?

Czy dieta może pomóc zwalczyć zgagę?

Zgaga jest przypadłością, z którą styczność ma wiele osób. Wywoływana jest przez cofanie się pokarmu wraz z kwasami trawiennymi z żołądka do przełyku. Przez to wyższe partie układu pokarmowego są podrażnione, co przejawia się przede wszystkim uczuciem pieczenia w okolicy mostka i nieprzyjemnym posmakiem w ustach. Choć przypadłość ta ma związek z wieloma czynnikami, np. z paleniem papierosów, wiekiem czy przyjmowaniem niektórych leków, to wiele zależy również od spożywanych posiłków. W związku z tym warto postawić na zdrowe jedzenie – lekkostrawne i niskoprzetworzone.

Osoby, które bardzo często cierpią z powodu nawracającej zgagi, powinny zwrócić uwagę na to, co spożywają. Dieta jak najbardziej może pomóc wyleczyć refluks, a najczęstszą przyczyną występowania tej przypadłości jest nieodpowiednie odżywianie. Jednym z głównych powodów jest jedzenie zbyt kwaśnych oraz pikantnych potraw. Co więcej, niewskazane są produkty o dużej zawartości tłuszczu, a także te, które są długo trawione, np. słodycze, wyroby cukiernicze czy orzeszki ziemne.

Innym problemem jest przejedzenie. Przy zbyt obfitych posiłkach jest większe prawdopodobieństwo cofania się nadtrawionego pokarmu do przełyku. Należy zatem zmienić nie tylko produkty spożywcze, ale również nawyki żywieniowe. Zdecydowanie lepszą opcją jest spożywanie mniejszych porcji w krótszych odstępach czasowych, aniżeli zjedzenie dużego posiłku przy jednym podejściu.

Jakie produkty spożywcze są polecane dla osób cierpiących na zgagę?

Jak zostało wspomniane, należy wyeliminować ostre, ciężkostrawne i tłuste pożywienie, zastępując je niskoprzetworzonymi potrawami. Przy zgadze szczególnie polecane są takie produkty jak:

  • chude mięso (przede wszystkim drób),
  • chude przetwory mleczne – mleka, jogurty, kefiry o niższej zawartości tłuszczu,
  • warzywa (zwłaszcza marchew, buraki, rzodkiewki i ogórki).

W dostarczeniu odpowiednich składników, a jednocześnie w wypracowaniu w sobie dobrych nawyków żywieniowych, pomaga dieta pudełkowa oparta na zdrowym jedzeniu. Osoby zamawiające catering mogą mieć pewność, że posiłki przygotowywane są w taki sposób, aby dla każdego były lekkostrawne. Co więcej, unika się smażenia na głębokim tłuszczu oraz znacznego i zbędnego przetwarzania produktów.

Posted on