Co jeść, aby nie przytyć po rzuceniu palenia?

Rzucenie palenia często kończy się zwiększonym łaknieniem, co w konsekwencji może prowadzić do dodatkowych kilogramów. Co więcej, osoby rzucające nałóg są na tyle rozdrażnione, że zazwyczaj nie mają w sobie tyle wytrwałości, aby rezygnować jednocześnie z innych przyjemności. W zachowaniu równowagi może pomóc catering dietetyczny. Co jednak należy jeść, aby nie przytyć po rzuceniu palenia?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, skąd bierze się ryzyko przytycia w momencie rzucenia nałogu. Wynika to głównie z tego, że nikotyna zmniejsza apetyt, a jednocześnie przyspiesza metabolizm. Ponadto osoby, które przestają palić, często podkreślają bardziej wyczulony zmysł węchu i smaku. Jest to niewątpliwie pozytywny aspekt, aczkolwiek trudniej się powstrzymać od jedzenia, gdy wszystko lepiej pachnie i smakuje. Innym powodem może być zmiana nałogu – przestając palić, ludzie mimowolnie szukają odstresowującego zastępnika, np. w postaci podjadania. Warto też dodać, że głód nikotynowy oraz zwykły głód są ze sobą powiązane neurofizjologicznie.

Przyrost wagi jest bardzo częstym zjawiskiem wśród osób rzucających palenie. Największa różnica następuje w pierwszych trzech miesiącach, potem sytuacja zaczyna się powoli normować. Niestety w niektórych przypadkach ludzie są w stanie przytyć nawet do 10 kg. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Dieta dla osób, które rzuciły palenie

Najlepszym postanowieniem po rzuceniu palenia jest rozpoczęcie diety. Powinna być ona niskokaloryczna, aczkolwiek nie może być ona restrykcyjna. Zbyt gwałtowna zmiana żywienia może podsycić głód nikotynowy i doprowadzić do rezygnacji z nowych postanowień. Warto skupić się na spożywaniu 4-5 posiłków dziennie. Częste spożywanie mniejszych porcji pozwala nie myśleć o jedzeniu, a przy tym zmniejsza prawdopodobieństwo podjadania między posiłkami – co jest bardzo ważne w kontekście osób rzucających palenie.

Aby całkowicie wykluczyć możliwość podjadania, najlepszym rozwiązaniem jest przejście na dietę pudełkową. Korzystając z cateringu dietetycznego, nie tylko dostaniesz określoną ilość kalorii, ale również składniki, które pomogą zapobiec negatywnym skutkom rzucenia palenia. Zalecane są m.in. produkty bogate w błonnik, a także owoce i warzywa, które zawierają przeciwutleniacze i działają oczyszczająco. Oprócz tego poleca się spożywanie produktów o działaniu termogenicznym (przyspieszającym metabolizm), np. czosnek, ostre przyprawy, chude mięso, olej kokosowy itp.

O czym pamiętać, przechodząc na dietę po rzuceniu palenia?

Przechodzenie na dietę po rzuceniu palenia to znaczący krok w kierunku poprawy zdrowia, więc warto podejść do tego z rozwagą. Oprócz pudełek dietetycznych warto także wdrożyć następujące kroki:

  • unikanie przekąsek – po rzuceniu palenia, wiele osób ma tendencję do sięgania po przekąski, aby zrekompensować brak papierosów. Zamiast tego, wybieraj zdrowe przekąski, takie jak orzechy, owoce lub warzywa;
  • regularne posiłki – stosuj regularne posiłki i unikaj opóźniania jedzenia, co może prowadzić do napadów głodu i niezdrowych wyborów żywieniowych;
  • unikanie alkoholu – alkohol często jest powiązany z paleniem papierosów, więc unikanie go może pomóc w utrzymaniu abstynencji od palenia i pomóc w utrzymaniu zdrowej diety;
  • unikanie produktów wysokoprzetworzonych – ogranicz spożycie produktów wysokoprzetworzonych, takich jak fast foody, słodycze i słodzone napoje. Zamiast tego, wybieraj świeże, nieprzetworzone produkty;
  • regularna aktywność fizyczna – włącz regularną aktywność fizyczną do swojego planu, aby wspomóc proces odzwyczajania się od palenia oraz poprawić ogólne zdrowie i samopoczucie. Wybierz rodzaj aktywności, który będzie dopasowany do Twoich preferencji i możliwości. Nie musisz stawiać na trudne i wymagające ogromnego wysiłku treningi. Już spacer czy jazda na rowerze będą idealną opcją, by dodać do swojej codziennej rutyny trochę ruchu i zmienić otoczenie, jeśli pojawia się ochota sięgnięcia po papierosa;
  • wsparcie społeczne – znajdź wsparcie w rodzinie, przyjaciołach lub grupach wsparcia dla osób przechodzących przez podobny proces. Dzielenie się doświadczeniami i wspieranie się nawzajem może znacznie ułatwić utrzymanie zdrowej diety i pozbycie się nałogu palenia.

Pamiętaj, że każda zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu i wysiłku. Bądź cierpliwy ze sobą i nie zniechęcaj się w przypadku drobnych potknięć. Ważne jest, aby kontynuować dążenie do zdrowego stylu życia i cieszyć się korzyściami płynącymi z rezygnacji z palenia i zdrowej diety.