Owoce w diecie - czy to zawsze dobra opcja?

Owoce w diecie - czy to zawsze dobra opcja?

Wielu z nas od najmłodszych lat słyszy, że owoce są bardzo zdrowe. Z drugiej strony każdy wie, że zawierają cukier, a niektóre mają wysoki indeks glikemiczny. Czy w takim razie owoce w diecie to zawsze dobry pomysł? Pochylamy się nad tym tematem w poniższym wpisie.

Owoce – nie tylko cukier, ale także bogactwo witamin i minerałów

Kaloryczność owoców wynosi około 50-70 kcal/100 g. To więcej niż warzyw, które dostarczają zwykle 30-40 kcal/100 g, ale mniej niż większość produktów spożywczych. Kaloryczność owoców wynika głównie z zawartości węglowodanów, a konkretnie cukrów: fruktozy, glukozy i sacharozy. Są one – po wodzie – ich głównym składnikiem. Czy w takim razie owoców lepiej jest unikać?

Wręcz przeciwnie. Owoce zawierają bowiem nie tylko w cukry proste, ale także wiele substancji korzystnych dla organizmu człowieka. Są źródłem błonnika pokarmowego, który zmniejsza wchłanianie węglowodanów i obniża poziom glukozy we krwi. W ich skład wchodzą także witaminy z grup A, B i C, potas czy polifenole – związki o silnym działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Sprawia to, że spożywanie owoców zapewnia szereg korzyści:

  • wspiera pracę układu odpornościowego;
  • przeciwdziała rozwojowi wielu chorób układu pokarmowego i krążenia oraz nowotworów;
  • wpływa pozytywnie na cerę i włosy;
  • spowalnia procesy starzenia się organizmu;
  • poprawia samopoczucie.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca spożycie przynajmniej 400 g warzyw i owoców dziennie, przy czym większość powinny stanowić te pierwsze. Jeśli chcesz zadbać o niezbędną dawkę owoców w swoim menu, sprawdź nasze diety pudełkowe. Oferujemy szeroki wybór jadłospisów dla osób o różnych upodobaniach i potrzebach.

Kto powinien ograniczyć owoce w diecie?

Choć owoce są zdrowe, niektórzy powinni zwracać uwagę na to, po jakie ich rodzaje sięgają. Dla osób chorych na cukrzycę najlepszym wyborem są te o niskim indeksie glikemicznym: gruszki, jabłka, czarne porzeczki, borówki, maliny, truskawki, wiśnie czy mandarynki. Wykluczenie owoców z diety jest niezbędne jedynie w przypadku fruktozemii, czyli rzadkiej choroby genetycznej zaburzającej metabolizm fruktozy i powodującej gromadzenie się jej metabolitów w wątrobie. Pozostałe osoby mogą – a nawet powinny – jeść je codziennie.

Posted on