Co jeść przy nietolerancji laktozy?

Co jeść przy nietolerancji laktozy?

Nietolerancja laktozy należy do najczęstszych nietolerancji pokarmowych u człowieka. Według danych z różnych źródeł dotyczy od 20 do 37% Polaków. Występuje, gdy organizm nie produkuje laktazy, czyli enzymu, który umożliwia rozkład laktozy. Najczęstszymi jej objawami są wzdęcia, bóle brzucha, nadmierne wytwarzanie gazów czy biegunka. Jakich produktów należy się wystrzegać przy nietolerancji laktozy, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Jakie produkty zawierają laktozę?

Laktoza to cukier występujący w mleku krowim, kozim i owczym oraz ich przetworach. Ich zawartość w poszczególnych produktach znacznie się jednak różni. Najwięcej laktozy zawierają czyste mleko i serwatka. Podobne jej ilości występują w jogurtach, ale mają one bakterie mlekowe, które zawierają własną laktazę. Mniejszą zawartością tego związku charakteryzują się kefiry, ser twarogowy oraz mleko acidofilne. Niewielkie ilości laktozy zawierają sery twarde dojrzewające (cheddar, gouda, parmezan) i kremowe (brie, fromage).

Kto powinien ograniczyć spożycie laktozy?

W przypadkach ciężkiej nietolerancji laktozy zaleca się całkowite wykluczenie produktów zawierających laktozę. U większości osób nie ma jednak takiej potrzeby – wystarczy ograniczyć ich spożywanie lub wybierać produkty o mniejszej zawartości tego związku. Każdy ma inną wrażliwość na laktozę. Zaobserwuj, jak Twój organizm reaguje na produkty mleczne i określ swój indywidualny poziom tolerancji.

Jeśli nie tolerujesz laktozy, a chcesz skorzystać z usług cateringu dietetycznego, odpowiednim wyborem będzie dla Ciebie nasza dieta bez glutenu i laktozyPosiłki komponujemy z produktów niezawierających laktozy, takich jak mleko bez laktozy czy napoje roślinne. Dietę tarczycową oferujemy także w wersji pozbawionej mięsa. Zamiast niego wykorzystujemy ryby, które stanowią bogate źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Posted on