Co jeść po chemii i radioterapii?

Co jeść po chemii i radioterapii?

Leczenie onkologiczne to ogromne obciążenie dla organizmu. Po jego zakończeniu ciało jest znacznie osłabione i potrzebuje wsparcia. Jednym ze sposobów na jego wzmocnienie jest odpowiednia dieta. Jak się odżywiać po chemioterapii, radioterapii lub innym rodzaju leczenia onkologicznego?

O co należy zadbać w diecie po przebytym leczeniu onkologicznym?

Na początku warto zaznaczyć, że nie ma jednej odpowiedniej diety dla wszystkich pacjentów przechodzących rekonwalescencję po leczeniu onkologicznym. Duże znaczenie ma to, jak zastosowana terapia wpłynęła na organizm. Ogólnie rzecz biorąc, jadłospis ma zapewnić odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych do odbudowy organizmu po przebytym leczeniu. Bardzo ważna jest przede wszystkim wysoka podaż białka, ponieważ organizm wyniszczony przez terapię potrzebuje budulca do regeneracji tkanek. Poza tym należy zadbać o odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i innych substancji bioaktywnych.

Dieta po chemioterapii i radioterapii

Dieta dla osoby po przebytym leczeniu onkologicznym powinna się opierać na warzywach, owocach, wysokiej jakości nabiale, jajkach, mięsie i rybach. Należy ograniczyć słodycze i alkohol, którego tolerancja po terapii jest zwykle znacznie gorsza. Jednym ze skutków ubocznych leczenia może być konieczność ograniczenia błonnika w jadłospisie. Wówczas dobrym wyborem będzie dieta pudełkowa lekkostrawna, odpowiednia dla osób w okresie rekonwalescencji.

Okres po chemioterapii lub radioterapii może również wymagać diety wysokobłonnikowej (bogatoresztkowej). W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednią podaż produktów zbożowych, warzyw (zwłaszcza roślin strączkowych), owoców, orzechów, ziaren i pestek. W przypadku specyficznych potrzeb żywieniowych nasz dział dietetyki może opracować indywidualny jadłospis, zgodny z zaleceniami lekarzy.

Posted on