Czy dieta pudełkowa to dobra opcja dla seniora?

Czy dieta pudełkowa to dobra opcja dla seniora?

Catering dietetyczny cieszy się coraz większą popularnością wśród osób w każdym wieku. Nie inaczej jest z seniorami, którzy także chcą odżywiać się smacznie, zdrowo i bez wysiłku. Dieta pudełkowa jest szczególnie dobrym wyborem dla osób starszych mających problemy z poruszaniem się. Dzięki cateringowi dietetycznemu każdego dnia otrzymają one prosto do domu zestaw posiłków o optymalnie dobranej kaloryczności, dzięki czemu nie będą musiały samodzielnie robić zakupów spożywczych ani gotować.

Jak powinien jeść senior?

Optymalna dieta dla seniora nie odbiega znacząco od sposobu odżywiania młodszych osób. Powinna składać się z 4-5 posiłków bogatych w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz zdrowe tłuszcze. Tak skomponowany jadłospis dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na wolniejszy metabolizm i ograniczoną aktywność w ciągu dnia seniorzy potrzebują mniej kalorii niż młodsze osoby. Przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne osób starszych mieści się w przedziale 1750-1950 kcal dla mężczyzn oraz 1500-1700 kcal dla kobiet.

Jaka jest najlepsza dieta pudełkowa dla seniora?

W zależności od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb seniorom możemy polecić różne diety z naszej oferty. Dobrym wyborem dla większości osób starszych jest dieta pudełkowa lekkostrawna. Dostarcza ona taką samą ilość energii i składników odżywczych jak standardowa dieta, ale nie obciąża układu pokarmowego. Dzięki temu jest odpowiednia dla osób z chorobami żołądka i jelit oraz po przebytych zabiegach chirurgicznych. Seniorom ze zdiagnozowaną celiakią lub nietolerancją glutenu polecamy dietę bezglutenową, która wyklucza pszenicę, żyto, jęczmień i owies, a diabetykom – dietę w insulinooporności, złożoną z produktów o niskim indeksie glikemicznym. W celu doboru najlepszego jadłospisu zachęcamy do kontaktu z naszym dietetykiem.

Posted on