O czym mówi BMI - wskaźnik masy ciała?

O czym mówi BMI - wskaźnik masy ciała?

Coraz więcej Polaków, w tym dzieci, zmaga się z nadwagą i otyłością. Nadmierna masa ciała przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, dlatego warto podjąć działania mające na celu jej zredukowanie. Jednym ze wskaźników, który pozwala dowiedzieć się, czy nasza waga mieści się w normie, jest BMI. Co oznacza ten skrót i jak interpretować otrzymany wynik?

Co to jest BMI?

BMI (ang. body mass index) to najczęściej stosowany wskaźnik pozwalający wstępnie rozpoznać otyłość i ocenić jej stopień. Określa stosunek wagi do wzrostu. Aby go obliczyć, należy podzielić masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Daje to wzór BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2. U osób dorosłych interpretacja BMI jest niezależna od płci i prezentuje się następująco:

  • BMI poniżej 18,5 – niedowaga,
  • BMI 18,5-25 – waga prawidłowa,
  • BMI 25-30 – nadwaga,
  • BMI 30-35 – otyłość I stopnia,
  • BMI 35-40 – otyłość II stopnia,
  • BMI powyżej 40 – otyłość III stopnia.

Otrzymany wynik Cię zaniepokoił? Jednym ze sposobów na redukcję masy ciała jest dieta pudełkowa o prawidłowo dobranej kaloryczności. Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego jadłospisu. Oferujemy szeroki wybór diet dla osób o różnych potrzebach i upodobaniach żywieniowych.

Czy BMI jest odpowiednim wskaźnikiem dla wszystkich osób?

Choć wskaźnik BMI sprawdza się w przypadku większości osób, nie uwzględnia on cech osobniczych. Na przykład według tego współczynnika wiele osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza ćwiczących siłowo, ma nadwagę lub nawet otyłość, co jest oczywiście nieprawdą. Wynika to z faktu, że charakteryzują się one większą zawartością tkanki mięśniowej niż przeciętna osoba. Wskaźnik BMI należy więc traktować jako wskazówkę. Aby dokładnie poznać zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, warto sięgnąć po inne metody, takie jak impedancja bioelektryczna.

Posted on