Wpływ choroby Hashimoto na organizm

Wpływ choroby Hashimoto na organizm

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do zaburzenia hormonów tarczycy, a w konsekwencji do niedoczynności danego gruczołu. Ma ona duży wpływ na ludzki organizm, co przekłada się na jakość życia. Statystyki mówią, że nawet co piąty Polak ma chorą tarczycę. Co więcej, przy Hashimoto mogą współwystępować inne choroby, takie jak: cukrzyca typu 1., choroba Crohna, zapalenie stawów czy nawet stwardnienie rozsiane.

Do najczęstszych objawów Hashimoto zalicza się m.in.:

  • permanentne zmęczenie,
  • zwiększone uczucie senności,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • suchą skórę i wypadanie włosów,
  • duże wahania nastroju (w tym zwiększona skłonność do epizodów depresyjnych),
  • bóle mięśni i stawów,
  • przyrost wagi (mimo prowadzenia zdrowego stylu życia),
  • większą podatność na zimno.

Wszystkie te objawy mają związek z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, a im większa niedoczynność tarczycy, tym bardziej nasilone mogą być tego przejawy. Jednocześnie warto podkreślić, że w początkowej fazie mogą nie występować żadne symptomy. Z uwagi na objawy i dalsze konsekwencje, nie należy bagatelizować choroby Hashimoto. Nieleczona może prowadzić do poważnych chorób serca, problemów psychicznych, a nawet śpiączki spowodowanej obrzękiem śluzowatym.

Dieta zalecana przy Hashimoto

Dużym wsparciem w leczeniu Hashimoto jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być ona dobrze zbilansowana i bogata w wartości odżywcze – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że u chorych występują duże niedobory witamin. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, aby była lekkostrawna – najlepiej bez zawartości laktozy i glutenu. Szczególnie polecamy dieta no gluten&lactose z oferty cateringowej, która komponowana jest nie tylko pod okiem dietetyka, ale również endokrynologa. Ilość posiłków i dobór produktów spożywczych z pewnością pomoże usprawnić pracę tarczycy, a do tego utrzyma lepsze samopoczucie – co jest równie istotne przy zwalczaniu objawów Hashimoto.

Posted on