Catering dietetyczny dla sportowca - dlaczego warto?

Catering dietetyczny dla sportowca - dlaczego warto?

Catering dietetyczny jest dla sportowców istotnym aspektem, który ma wpływ na ich rozwój, progres w treningach i zachowanie organizmu w najlepszej formie. Warto przypomnieć, że trend związany z dietą opartą na cateringu został zapoczątkowany właśnie przez zawodowych sportowców. Dopiero później oferta na rynku rozwinęła się na tyle, aby proponować catering dietetyczny każdemu, kto chce zmienić sylwetkę lub nie ma czasu na przygotowywanie posiłków.

Niewątpliwie sposób odżywiania mocno odbija się na formie fizycznej – z doświadczenia wiedzą o tym wszyscy profesjonalni sportowcy. W związku z tym unikają oni niezdrowej żywności w postaci wysokoprzetworzonych fast-foodów, słodyczy itp. Skupiają się natomiast na dostarczaniu organizmowi niezbędnych makroskładników – przede wszystkim białka pomagającego budować tkankę mięśniową. Wobec tego osoby zajmujące się sportem na co dzień powinny zadbać o prawidłowe i regularne odżywianie.

Główne zalety cateringu dietetycznego dla sportowców

Dokładne wyliczenie proporcji makroskładników i kalorii, a do tego skomponowanie różnorodnych potraw (wyłącznie ze zdrowych produktów) na każdy dzień jest bardzo czasochłonne i skomplikowane. Z kolei przygotowywanie posiłków „na oko" może być bardzo zgubne – szczególnie dla osób podchodzących do sportu profesjonalnie. W związku z tym catering dietetyczny jest zdecydowanie najprostszym sposobem, aby zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i makroskładników. Przy tym dochodzi również oszczędność czasu.

Inną zaletą dla sportowców jest regularność i ilość posiłków. Dzięki temu łatwo rozdzielić je na dania przedtreningowe i potreningowe – czas jest bowiem równie istotną kwestią dla uzyskania pożądanych efektów. Posiłki spożywane przed treningiem mają za zadanie dodać energii na ćwiczenia, natomiast te spożywane później służą regeneracji organizmu.

Na koniec warto podkreślić dużą możliwość doboru diety, uwzględniając dokładny plan budowania formy. Choć dieta głównie kojarzy się z redukcją, to obecnie dostępnych jest również wiele opcji cateringu skupiających się na budowaniu masy mięśniowej – np. dieta Strong, która występuje w kalorycznościach od 1500 do 5000 kcal. Założenia tej diety są dopasowane do wymagań sportowców specjalizujących się w dyscyplinach siłowych.

Posted on