Rola i znaczenie błonnika w diecie

Rola i znaczenie błonnika w diecie

Błonnik, nazywany inaczej włóknem pokarmowym, to część strukturalna ścian komórek roślinnych, która nie została strawiona przez układ pokarmowy człowieka. Jest jedynie w niewielkim stopniu hydrolizowany przez bakterie obecne w okrężnicy. Wyróżnia się błonnik nierozpuszczalny, składający się z celulozy, ligniny, hemicelulozy, oraz błonnik rozpuszczalny, w którego składzie znajdują się gumy i pektyny. Jaka jest rola błonnika w diecie?

Dlaczego błonnik jest ważny dla organizmu człowieka?

Mimo że błonnik nie jest trawiony ani wchłaniany w przewodzie pokarmowym, wpływa pozytywnie na stan organizmu. Jego frakcje biorą udział w oczyszczaniu jelit ze zbędnych produktów przemiany materii. Skutkuje to poprawą mikroflory jelitowej, namnażaniem się pożytecznych bakterii oraz zmniejszeniem stężenia cholesterolu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzienne spożycie błonnika na poziomie 20-40 gramów. Zbyt mała lub zbyt duża ilość błonnika w diecie może prowadzić do zaparć oraz innych problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i biegunki. Co więcej, aby błonnik działał prawidłowo, należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody.

Źródła błonnika w diecie

Błonnik można znaleźć w wielu artykułach spożywczych. Do jego głównych źródeł zalicza się produkty zbożowe, warzywa i owoce. Najlepszymi źródłami włókna pokarmowego są: kasza gryczana i jęczmienna, pieczywo żytnie i pszenne z mąki graham, płatki zbożowe pszenne i żytnie, otręby, siemię lniane, jabłka, jagody i cytrusy. Jeśli chcesz dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość błonnika, dobrym wyborem będzie nasza dieta pudełkowa. Oferujemy szeroki wybór jadłospisów dla osób o różnych potrzebach i upodobaniach żywieniowych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Posted on