Węglowodany proste i złożone w diecie

Węglowodany proste i złożone w diecie

Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu człowieka. Stanowią „paliwo" niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Ze względu na budowę węglowodany można podzielić na proste i złożone. Czym się między sobą różnią i które są lepszym wyborem?

Węglowodany proste

Węglowodany proste (monosacharydy) złożone są tylko z jednej cząsteczki sacharydu. W żywności najczęściej znajdują się dwa ich rodzaje: glukoza i fruktoza. Fruktoza jest około dwukrotnie słodsza od glukozy. Węglowodany proste znajdziemy m.in. w oczyszczonych produktach zbożowych, takich jak jasne pieczywo, biały ryż, makaron, a także słodyczach, wyrobach cukierniczych czy słodkich syropach. Źródłem węglowodanów prostych w diecie będą również owoce. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wysoką wartość odżywczą nie należy ich wykluczać z codziennego jadłospisu. Każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 400 gramów warzyw i owoców, z czego warzywa powinny stanowić 3/4, a owoce 1/4.

Węglowodany proste uważane są za te mniej korzystnie wpływające na nasze zdrowie. Nie bez przyczyny – zapewniają dużą dawkę energii, która szybko ulega jednak wyczerpaniu, co powoduje uczucie głodu. Mamy wtedy ochotę zjeść ich więcej, co powoduje ryzyko dostarczenia organizmowi zbyt dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Z tego względu węglowodany proste powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Węglowodany złożone

Węglowodany złożone są zbudowane z co najmniej dwóch cząsteczek monosacharydów. Dzieli się je na dwa rodzaje: oligosacharydy, które zawierają od 2 do 10 monosacharydów, oraz polisacharydy, zbudowane z połączenia ponad 10 monosacharydów. Źródłami węglowodanów złożonych są produkty pełnoziarniste (żytnie pieczywo, płatki owsiane, ryż brązowy, grube kasze czy makaron razowy) oraz warzywa.

Węglowodany złożone są zdrowsze niż proste. Ma to związek, z tym że ich trawienie trwa dłużej, przez co wolniej się wchłaniają.  Dzięki temu nie tylko dostarczają energii, ale także zaspokajają głód na dłuższy czas niż węglowodany proste. Komponując nasze diety pudełkowe, dbamy o to, aby posiłki zawierały głównie produkty zawierające węglowodany złożone. Dzięki temu są one sycące oraz poprawiają kondycję fizyczną i umysłową.

Posted on