Skład mikroflory jelitowej a zdrowie - jaki ma wpływ?

Skład mikroflory jelitowej a zdrowie - jaki ma wpływ?

Mikroflora jelitowa to określenie na mikroorganizmy, które występują w przewodzie pokarmowym każdego człowieka. Jej skład jest w dużej mierze zależny od spożywanego jedzenia, w związku z czym odpowiednio dobrana dieta pudełkowa może znacznie pomóc zachować ilość bakterii w jelicie na prawidłowym poziomie. Jest to istotne z uwagi na fakt, że równowaga pomiędzy grupami mikroorganizmów jest podstawą dla prawidłowego funkcjonowania mikroflory, która ma z kolei wpływ na cały organizm.

W mikroflorze jelitowej znajduje się wiele różnych bakterii z grupy mikroorganizmów pożytecznych, oportunistycznych oraz chorobotwórczych. U przeciętnej osoby dominują głównie mikroby autochtoniczne, które korzystnie wpływają na zdrowie. Przy odpowiednim poziomie bakterii, mikroflora jelitowa odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia pokarmów oraz przyswajania energii. Co więcej, ma wpływ na leczenie otyłości, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Wśród funkcji mikroflory warto podkreślić również:

  • dostarczenie witamin z grupy B, a także witaminy K,
  • pobudzenie układu odpornościowego,
  • lepszą przyswajalność składników mineralnych i elektrolitów,
  • ochronę nabłonka jelitowego,
  • ochronę ustroju przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz toksynami,
  • pozytywny wpływ na metabolizm.

W jakie składniki powinna być bogata dieta, aby zadbać o mikroflorę jelitową?

Chcąc zadbać o prawidłową mikroflorę jelitową, a przy tym zapobiec namnażaniu bakterii chorobotwórczych, należy zwrócić większą uwagę na spożywane produkty. Przy ustalaniu własnego jadłospisu lub wyborze diety pudełkowej warto skupić się na probiotykach i prebiotykach. Źródłem substancji prebiotycznych mogą być np. fasola, szparagi, topinambur, produkty pełnoziarniste, banany. Z kolei nabiał (zwłaszcza jogurty naturalne, kefiry czy zsiadłe mleko) oraz kiszonki należą do grup produktów o szczególnych właściwościach probiotycznych. W zachowaniu równowagi mikroflory jelitowej najistotniejsze jest jednak, aby spożywać odpowiednią ilość warzyw i owoców, jak również unikać wysokoprzetworzonej żywności – pełnej cukrów i tłuszczów nasyconych.

Posted on