Cheat day w diecie - czy to dobry pomysł?

Cheat day w diecie - czy to dobry pomysł?

Cheat day, czyli oszukany dzień, to jeden ze sposobów na odstępstwo od diety. Polega na tym, że na 24 godziny zapominamy o jadłospisie stosowanym na co dzień i jemy to, na co mamy ochotę: słodycze, fast foody i inne wysokoprzetworzone produkty, nie martwiąc się o kaloryczność posiłków. Czy cheat day to jednak dobry pomysł?

Cheat day – argumenty za i przeciw

Zwolennicy cheat day uważają, że ma on zbawienny wpływ na psychikę. Stanowi formę nagrody za przestrzeganie restrykcji żywieniowych i pozwala odetchnąć od diety, poprawiając samopoczucie. Dane literaturowe dowodzą, że unormowanie sposobu odżywiania, poprzez wykluczenie stosowania się restrykcyjnych diet czy modele oparte na tzw. cheat days pomagają zredukować ilość napadów objadania. Okresowe zwiększenie liczby spożywanych kalorii może również pomagać wytrwać w deficycie kalorii na co dzień.

Cheat day może być jednak zgubny. Przede wszystkim podczas oszukanego dnia trudno zachować kontrolę nad kalorycznością spożywanych posiłków. Jeśli zjemy naprawdę dużo, nawet jeden dzień odstępstwa od diety może zaprzepaścić cały tydzień pracy nad sobą. Poza tym cheat day buduje niezdrową relację z jedzeniem. Nadaje mu priorytetowe znaczenie w życiu i sprawia, że stanowi ono nagrodę za nasze wysiłki. Nasila także uzależnienie od niezdrowych produktów.

Sposób na cheat day? Dopasowana dieta pudełkowa!

Jeśli nie chcesz stosować cheat day, zdecyduj się na catering dietetyczny. Właściwie skomponowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb dieta pudełkowa znacznie ogranicza bowiem ochotę na odstępstwa od diety. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz odpowiedni jadłospis dla siebie, a każdego dnia dostarczymy prosto pod Twoje drzwi zestaw posiłków, które w pełni zaspokoją Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Wybierając jedną z naszych diet, przekonasz się, że jedzenie może być jednocześnie smaczne, sycące i zdrowe.

Posted on